Každý Čech se může pochlubit, že množstvím odpadu (více než sedmnáct tun), které na něj v průměru ročně připadne, předčí většinu západních Evropanů zhruba třikrát. Alespoň tak to říká statistika. Když však na konci loňského roku Ministerstvo životního prostředí poprvé porovnalo množství odpadů, které vzniká (podle údajů samotných producentů), s objemy, které skončí na skládce, ve spalovně nebo recyklací, zjistilo šokující věc: ročně u nás „zmizí“ více než osmdesát procent nebezpečného odpadu (asi 4,5 milionu tun) neznámo kam.Úředníci vysvětlují tuto záhadu „nepřesnými čísly“. Podniky podle nich opustilo jiné množství odpadu, než jaké uvedly ve výkazech. Blíže pravdě se však zdá verze obchodního zástupce skládky Eurosup: „Kdybych chtěl zbohatnout, nechám si od výrobce zaplatit za likvidaci jeho jedů, a pak je prostě vysypu někam na pole, nebo v lepším případě uložím do levně pronajatého skladu. A jen těžko mě někdo donutí, abych si je někdy odvezl.“ Podle zákona o odpadech skutečně podnik, ve kterém odpad vznikl, neručí za to, kde skončí. Odpovědnosti se zbaví, jakmile jej předá jakékoliv další firmě. Překupník se pak buď ztratí, nebo alespoň zmizí peníze, které utržil od výrobce za to, že se o jeho odpad postará.

Šest milionů za dobrý úmysl

Že nejde o nevinnou hru s čísly, ukazuje příklad klatovské firmy Bioprogres. V letech 90 a 91 si nechala zaplatit od zhruba deseti podniků (například ZVL Žilina, Narex Ždanice nebo Motorpal Jihlava) za to, že…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte