Kdyby bylo s kabinetem premiérky Tansu Cillerové a s Tureckem vše v pořádku, lze si jen těžko představit, že by turecká armáda prováděla jednu z největších akcí na území cizího státu od časů osmanské říše. Cillerové se však nedaří naplňovat předsevzetí, která si dala při nástupu do úřadu: pozvednout hospodářství především omezením vlivu státního sektoru a vyřešit kurdský problém. Konečně, minulý týden bylo vyměněno deset ministrů tureckého kabinetu.Inflace postupuje po spirále, privatizace skomírá a stát utrácí více, než je Mezinárodnímu měnovému fondu milé. Jako ekonomce mohou být tato fakta premiérce nepříjemná, ale ještě nepříjemnější pro její vládu musely být nedávné nepokoje Alávitů a zvyšující se aktivita Kurdů a jejich Strany kurdských pracujících - marxistické teroristické organizace - doma i v zahraničí.

K čemu je bezpečná zóna

Turecko nyní přistupuje k dalšímu velkému kroku do Evropy - k celní unii s Bruselem, která sice byla přes nekonečný odpor Řecka vyhlášena, ale ještě nebyla schválena. Bruselským byrokratům musely vstávat vlasy hrůzou, když se před dvěma týdny dozvěděli, že Turecko proniká s 35 000 muži, tanky, dělostřelectvem a letectvem 40 kilometrů do hloubky iráckého území. Normálně by takový akt jasně porušil mezinárodní právo, ovšem turečtí představitelé poukazují na to, že jde o „území nikoho“ a Turecko jako jediné může do oblasti severního Iráku vyslat vojska schopná zajistit pořádek. Krátce před invazí bylo právě v…

14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte