V uplynulých deseti seancích na pražské burze ceny nejdůležitějších akcií pětkrát stouply a pětkrát klesly. Velikost nárůstů však byla mnohem menší. Z tohoto důvodu burza za posledních čtrnáct dní ztratila více než 3 %. Ve srovnání s předchozím vývojem je to však jen zanedbatelný pokles. To vyplývá ze sledování hodnot oficiálního burzovního indexu PX 50, který se vypočítává na základě kurzů padesáti nejdůležitějších emisí akcií. Jeho hodnoty sledují i nejvýznamnější zahraniční investoři. Podle vývoje indexu PX 50 usuzují, jaký vývoj právě prodělává český trh. Podobné indexy mají všechny světové burzy. Jejich význam spočívá v tom, že na základě pozorování jednoho čísla se může každý rychle zorientovat na daném trhu daleko lépe, než kdyby sledoval vývoj kurzu stovek akcií.

Z hodnot indexu PX 50 lze například vyčíst, že propad cen na pražské burze činí za první čtvrtletí již více než 25 %. Na tomto propadu se nejvíce podílel leden s více než 15 %. V únoru spadla burza především díky desetidenní obchodní pauze jen o 3 %. Březen pak skončil s více než dvanáctiprocentní ztrátou, která mohla být i vyšší, nebýt náhlého vzedmutí cen mezi čtrnáctým a dvacátým dnem tohoto měsíce. 14. března byly totiž ceny akcií na nejnižší úrovni za poslední dva roky.Index PX 50 má ale jeden nedostatek. Nesleduje zatím akcie z druhé vlny kuponové privatizace. Jejich ceny tedy jeho výpočet vůbec neovlivňují. Proto burza uvažuje o zahrnutí největších a nejobchodovanějších podniků z druhé…

14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte