Budhističtí mniši procházejí Moravou

Deset budhistických mnichů ve žlutobílých hábitech postupuje rychlým krokem podél silnice na Brno. Někteří rytmicky bouchají do malých bubínků, jiní nesou rozevlátý prapor s velkým nápisem MÍR a několika japonskými slovy. Na dlouhé cestě z Osvětimi do Hirošimy je doprovází dalších padesát chodců z Japonska, USA, Itálie, Izraele, Kostariky a Německa. Svou poutí chtějí upozornit na násilí moderního světa a protestovat proti němu. Dnes ráno v osm vyrazili z Rousínova a po dvanácti kilometrech chůze je čeká oficiální přivítání v Brně. Z celkových sedmi a půl tisíce kilometrů mají za sebou první dvacetinu.„Smysl je prostý. Člověk, který jde dlouhou cestu pěšky, je nápadný a může lidi kolem sebe upozorňovat na podstatné věci. Navíc má on sám při chůzi čas přemýšlet a dívat se kolem sebe,“ vysvětluje záměr chodců usměvavá budhistka. Ani ona, ani další mniši ve skupině nejsou v tomto cestování žádnými nováčky: cesta z Osvětimi do Japonska je již jejich šestou poutí.

Achillova pata

Ve vestibulu jedné z brněnských poliklinik je po třetí hodině živo. Zatímco se mladší poutníci rozběhli po vánočně vyzdobeném náměstí Svobody, starší sedí v koženkových křeslech a s unaveným výrazem si ošetřují svá chodidla. Někteří pokulhávají po místnosti sem a tam. „Ze všeho nejvíc potřebují mast na Achillovu šlachu,“ říká v běhu brněnská lékařka, která má za úkol desetidenním pochodem zmožené poutníky ošetřit. "Čtyři už onemocněli a jedna…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2433

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte