Podnikání, etika a my

Na konferenci Byznys a etika, která v minulých dnech proběhla v Praze, bylo přeplněno: čas si našli i ministři, mezi přítomnými byla řada celebrit z domova i ciziny, promluvil americký velvyslanec.Proč ten zájem? Protože vztah byznysu a etiky není záležitostí několika altruistických intelektuálů, ani výmyslem znuděných akademiků. Může být možná tím, co rozhodne o našem dalším úspěchu a přežití.

Dva modely

Pravicová a konzervativní politika zaujímá ke světu byznysu vyhraněný postoj. Její dva nejvýraznější představitelé posledních let, M. Thatcherová a R. Reagan, k jejichž odkazu se hlásí i naši přední transformační ekonomové, věřili v přesun veřejné (především vládní) odpovědnosti do soukromého sektoru.Pro tento směr myšlení, hlásící se ke Smithovi, von Hayekovi a Friedmanovi, je příznačný důraz především na vytváření bohatství spíše než na jeho rozdělování. S tím, jak roste jeho moc, síla i bohatství, bude se byznys muset vypořádat i s větším břemenem závazků. Ne vždy je na to připraven a veřejnost, nakloněná hledat v nekontrolovaném a neregulovaném podnikání spíše kdejaké zlo, na to nepohlíží s přílišnou důvěrou. Nepřekvapuje tedy, že se téma etiky dostává do popředí zájmu tam, kde se prosadí konzervativní a pravicová politika, usilující o menší pravomoce státu, o privatizaci apod.Ve vztahu byznysu a veřejné moci existují dva základní modely: merkantilistický a konstituční. Merkantilistické (nebo také dirigistické) pojetí je…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte