Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Věda pro příští desetiletí

Věda pro příští desetiletí

Jaké objevy a změny lze předpokládat v nadcházejících deseti letech? Co čeká konkrétně váš obor? S touto otázkou se Respekt - ve spolupráci s časopisem Vesmír - obrátil na několik našich předních odborníků z různých vědních disciplín. První tři úvahy otiskujeme dnes, ostatní vyjdou postupně v dalších číslech.

Geofyziologie:

Jsme odkázani na milost či nemilost zemského systému

Věda v zemských systémech, kterou J.Lovelock nazývá „geofyziologií“, se zabývá změnami prostředí jako celkem. Jinými slovy, na Zemi se díváme jako na jeden velký systém, ve kterém všechno více či méně souvisí se vším jiným. Tento systém prodělal v posledních dvou miliónech let asi 50 teplých a chladných výkyvů, kterým někdy - a nepřesně - říkáme ledové doby. Během posledního miliónu let se vcelku stabilizoval režim, kdy ledová doba trvá asi 100 tisíc let a je nahrazena meziledovou dobou, která trvá asi 20 tisíc let. V našich zeměpisných šířkách znamená meziledová doba éru smíšeného, opadavého lesa a doba ledová chladnou tundru v předpolí kontinentálního ledovce. Je to velice zvláštní situace, protože žijeme v dobách, kdy se radikálně každých několik desítek tisíc let mění prostředí.Nemuselo by nás to zase tak moc trápit, kdyby ledové vrty v Grónsku neukázaly, že za posledních 100 tisíc let došlo nejméně dvaadvacetkrát k náhlému snížení průměrné teploty až o 10°C. A říkáme-li náhlé, rozumíme tím dobu 20–70 let. Zároveň z nějakého důvodu…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte