Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Rozhovor

Když nedáte lidem odpovědnost, podlehnou apatii a stanou se stádem

Když nedáte lidem odpovědnost, podlehnou apatii a stanou se stádem

říká v rozhovoru pro Respekt olomoucký arcibiskup Jan Graubner

Arcibiskup Jan Graubner se narodil roku 1948, ve stejném roce byla znárodněna textilní továrna jeho dědečka ve Strážnici (dnes Šohaj). Roku 1967 pozdější arcibiskup absolvoval strážnické gymnázium, po roční praxi ve Zlínských strojírnách nastoupil do olomouckého semináře. V sedmadvaceti letech - po vysvěcení a vojenské službě - se stal kaplanem ve Zlíně, později farářem ve Valašských Kloboukách a Vizovicích. V dubnu 1990 byl vysvěcen na biskupa a o dva roky později, na svatého Václava, jmenován arcibiskupem. Nemá žádné koníčky, protože je spokojen se svým jediným, církevním povoláním.

Na podzim roku 1992 se dělilo Československo a tehdy se také nejvýše vzedmula vlna moravského patriotismu. Nacionalisté si stěžovali u Rady Evropy na genocidu „moravského národa“ a v parlamentu vyhrožovali pumovými atentáty, pokud nebude obnovena Moravskoslezská země. Svébytnost moravského národa dokládali především jeho hlubší zbožností ve srovnání s ateistickými Čechy; v roce 1991 se ke katolické církvi hlásilo 52 procent obyvatel Moravy, v Čechách to bylo o dvacet procent méně. Právě proto byl pro nacionalisty fatálním neúspěchem postoj olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera: „Prosazovat moravskou národnost nepovažuji za důležité. Prožívání katolicity všeobecné církve by mělo naopak přispět k usměrnění nacionálních tendencí,“ řekl v…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte