Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Berlusconi táhne do pole

Berlusconi táhne do pole

Za dva měsíce půjdou Italové volit

Koncem března (27. a 28.3.) proběhnou v Itálii parlamentní volby. Mají udělat tečku za dvěma bouřlivými roky, ale není jisté, zda skutečně umožní vytvořit stabilní vládní většinu - vlastní cíl loňské reformy. Reformátoři chtěli přinutit politické síly, aby se semkly do dvou velkých bloků, které by se po vzoru Británie, Německa či Francie ucházely o vedení země. Prozatím se ale zdá, že v tom uspěla pouze levice.

Boj o politický střed

Postkomunistická Strana demokratické levice kolem sebe soustředila řadu menších reformních sil a pravděpodobně se jí podaří postavit společné kandidáty. Její program spočívá na zásadách sociální demokracie: snaží se smířit potřeby trhu s ochranou sociálně slabších vrstev. Na levicové alianci se však chce podílet také Strana komunistické obnovy, která se odštěpila od levicových demokratů, když se zřekli dědictví marxismu. Na nedávném sjezdu komunisté schválili rezoluci o vstupu do vlády v případě vítězství levice - to ovšem nahrává pochybnostem, zda by vítězná levice pokračovala v nezbytné privatizaci velkého státního sektoru. Do levicového spojenectví chtějí vstoupit i trosky bývalé Socialistické strany, pohřbené lavinou korupčního skandálu. O tom ale část sjednocené levice nechce ani slyšet.Složitější jsou poměry v politickém středu. Právě když byl rozpouštěn parlament, přestal existovat pilíř starého systému - Křesťanská demokracie. Vyvrcholil tak…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte