Zedník zachráncem národa

O víkendu budou na Slovensku volby

„Mám mrazení z toho, co se děje a co se může stát,“ řekl nedávno prezident Michal Kováč o předvolební situaci na Slovensku. Za tento svůj údajně protimečiarovský výpad, který si jako „nadstranický“ prezident neměl dovolit, byl odsouzen místním tiskem. Faktem však zůstává, že vyjádřil předvolební pocit většiny národa: „Bude hůř."Všeobecnou nejistotu demonstruje i výrok předsedy Křesťanskodemokratické unie Jána Čarnogurského, který přislíbil podpořit každou vládu, jen kdyby se ji podařilo vytvořit. Hlavní favorit voleb, předseda Hnutí za demokratické Slovensko Vladimír Mečiar vidí zase jedinou záruku společenské stability v jednobarevné vládě své strany. S třetinou míst v parlamentě, kterou mu předpovídají průzkumy, se mu ji ale ustavit nepodaří. Především mezi slovenskou inteligencí se proto rozšířila naděje ve vítězství postkomunistické Strany demokratické levice, která by pod vedením Petera Weisse vytvořila stejně "solidní“ vládu, jakou mají postkomunisté v Polsku a Maďarsku. Naděje má ale předem zlomená křídla: Weisse bude volit nejvýš každý pátý Slovák, a tak mu schází maličkost - patnáct procent voličů - aby si mohl nárokovat stejné postavení jako Kwasniewski nebo Horn.

Slepá ulice

Slovenská předvolební matematika je sice složitá, nakonec ale mluví jasně: existují dva bloky, které nemohou získat většinu. První je nacionální uskupení, jehož hlavními představiteli jsou…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte