Vraždit ve čtrnácti má své výhody

Na začátku to vypadalo jako dobrý skutek. V malé severomoravské vesnici Ondrášov zaklepali tři chlapci na dveře svého souseda s nabídkou, že mu uklidí byt a přinesou uhlí. Josef Holubec (68) nemohl chodit a domácnost zvládal jen s obtížemi. Proto tenkrát v září 1992 trojici pomocníků uvítal. Že věci - a dobré skutky zvláště - vždycky nejsou tím, čím se zdají být, vyšlo najevo příliš pozdě: až za měsíc. To už falešní pečovatelé starého pána připravili nejen o všechny peníze, ale i o život. Minulý týden za to ostravský soud poslal jednoho z vrahů na sedm a druhého na pět let do vězení do vězení. Třetí pachatel souzen nebyl: u dětí totiž zákon něco podobného nedovoluje.

Plná moc

Pavel Dlabaja (16), Vladimír Bayer (16) a Tibor Rajs (14) se za nepohyblivým invalidou vypravili po zdařilé sérii společně provedených krádeží. V Holubcově bytě se napoprvé jen rozhlédli. Při druhé návštěvě o týden později ukradli 400 korun. Potřetí nenašli nic, což je rozlítilo natolik, že bezbranného důchodce surově zbili. Josef Holubec jim však bez ohledu na rány peníze dát nemohl: žádné u sebe neměl. Vzali mu tedy aspoň hodinky.Nikdo to dnes nedokáže vysvětlit, ale faktem zůstává, že starý pán nikomu o svých mučitelích neřekl. Jedinou jeho obranou bylo, že si veškerou zbývající hotovost (900 korun) uschoval k prodavačce do místní kantýny. Patnáctého října ráno se ovšem mladí násilníci objevili znovu a bili ho tak důkladně, že jim nakonec…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2209

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte