Návrat hrdiny

Parlamentní volby v sobotu rozhodnou, kdo je nejsilnějším mužem Slovenska. Všechny prognózy se shodují, že ziskem voličských hlasů se Vladimíru Mečiarovi nebude moci rovnat žádný z politiků. I kdyby „železný Vlado“ nedostal většinu, nutnou k sestavení vlády, třetinu v parlamentě ovládne docela jistě. Jaký je tedy důvod, že „nepoučitelní“ Slováci opět volí Mečiara?

Po strmých úbočích

Slovenského rudohoří klesají mraky do údolí. Z náměstí to vypadá, že se za chvíli dotknou špičky věže evangelického kostela. Před povstaleckým památníkem v rozlehlé horské obci Klenovec se brzo po poledni sešla různorodá společnost. Nezaměstnaná mládež, důchodci a mladé i staré ženy. Někdo se před hrozícím deštěm skrývá pod střechu kulturního domu, jiní probírají při čekání na Mečiarův mítink poslední venkovské senzace. Městský policista tu nedávno zastřelil dva ze tří Romů, kteří se smáli jeho uniformě. „Byl takový hrdý,“ říká s pochopením asi šedesátiletý chlapík s kšiltovkou. Ve vesnici měli nejdříve strach, že se Romové začnou mstít, ale klid zůstal zachován. „Přísnost na ně platí,“ komentuje to penzista. „Ještě litovali, že nezabil i toho třetího. Ten prý dělá cikánům ve městě největší ostudu."Konečně je bývalý premiér v Klenovci. Vítá ho hudba místního lidového souboru, jako všude mu nabízejí chléb se solí: "Je to jako život obyčejných lidí, také má dvě kůrky,“ říká vděčný Mečiar. V sále čeká na jeho další slova asi pět set lidí. Premiér začíná…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte