Skončila papírová krize

Ceny letí nahoru a sběrači si po dvou černých sezónách mohou diktovat

Ještě letos na jaře si naše papírny mohly vybírat. Pohrdavě vykazovaly od svých bran náklaďáky s tuzemským sběrem, neboť bylo k dispozici dost německých podnikatelů, kteří za tuny odpadního papíru nechtěli ani haléř, naopak: nejenže ho přivezli odběrateli až pod nos, ale ještě mu za převzetí slušně zaplatili. Náhle se však situace obrátila. Už řadu týdnů se konzumenti domácího zpravodajství dovídají o potížích českého papírenského průmyslu, způsobených fatálním nedostatkem sběru. Papírny omezují provoz, některé linky se zastavily docela a tuzemští „sběrači“ se z prosebníků rázem proměnili v ty, kteří si mohou diktovat. Co způsobilo tak radikální obrat?

Lodě od amerických břehů

„Poslední tři roky byly v naší branži dobou hluboké krize. Nejen tady nebo v Evropě, ale ve světě vůbec,“ vysvětluje ing. Jiří Bartoněk z Výzkumného ústavu papírenského průmyslu. Nebyl prostě odbyt. Nižší výroba, a tedy i nižší poptávka po odpadovém papíru, však nebyla jedinou věcí, která zdejší podnikatele zabývající se sběrem tlačila. Na kontinent se tlačily přebytky papírového odpadu z Ameriky. „Když se do Evropy vracela prázdná loď, naložili ji alespoň papírem,“ říká J. Bartoněk. Sklady ovšem praskaly ve švech i na Západě. Tamní podnikatelé se samozřejmě snažili hromadících se tun nějak zbavit. K nám odpad přetékal hlavně přes německé hranice.Sběrový papír je hlavní…

38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte