Případ pro příští tisíciletí

Generál StB Lorenc si mezi svobodou a kriminálem vybral svobodu

Od rozsudku, kterým byl generál StB Alojz Lorenc odsouzen na čtyři roky do vězení, už uplynulo šestnáct měsíců. Přesto je tento bývalý mocný muž stále na svobodě a má velkou šanci vyhnout se trestu i do budoucna. Důvod je prostý: jeden z hlavních konstruktérů represivní politiky československého komunismu 80. let se dočkal rozpadu federace, ve které svoje zločiny prováděl. A přestože důsledky jeho „zneužívání pravomoci veřejného činitele“ dopadaly ještě na Čechy i Slováky bez rozdílu, potrestání by dnes musel zajistit slovenský stát. Ten však něco podobného zatím odmítá.

Volnost pod Tatrami

Lorencův případ je dokladem právního problému, který se rozdělením federace otevřel před nově vzniklými státy. Československo produkovalo československé zločince, na něž s rostoucími rozdíly právních systémů pohlížejí teď obě země různě. Nesrovnalosti jsou patrné již v posuzování verdiktu soudů ČSFR. Od prvního ledna letošního roku platí v českých zemích novela trestního zákona, podle které každý případ z dob společného státu souzený na území Slovenska musí schvalovat Nejvyšší soud ČR. Slovensko takovou novelu nepřijalo. To znamená, že by tam „české rozsudky“ z doby před loňským 1. lednem měly být uznávány bez průtahů.Teprve první leden 1993 vytváří čáru, za níž se u nás nahlíží na rozhodnutí soudu slovenského a například tureckého shodně. Stejně je tomu na…

38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2344

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte