Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Zbitá generace

Zbitá generace

Kde leží hranice mezi výchovou a týráním dětí

Devítiletá Veronika se zabila skokem z pátého patra brněnského činžáku. Stalo se to poslední den před Prvním májem, když se protáhla schůzka skautského oddílu a ona přišla domů později. Vysokoškolsky vzdělaní rodiče jí hrozili výpraskem a děvče dalo před dalším řezáním gumovou hadicí přednost sebevraždě.„U nás nikoho ani nenapadne uvažovat, jestli je správné užívat při výchově dětí násilí,“ říká zástupce ředitele Státního zdravotního ústavu Kamil Provazník. Aby se o problému vůbec dalo mluvit, tak se ho rozhodl s kolegy z III. pražské lékařské fakulty zmapovat. Průzkum čtyř set pražských dětí potvrdil očekávání: alespoň jednou měsíčně dostane výprask devět z deseti dětí ve věku 10–11 let, kopanec každé třetí dítě (častěji dívky). Na modřiny nebo škrábance od rodičů si zvykla skoro polovina nejmladší generace.

Škola není kojná

Profesor Provazník připouští, že Češi nebijí své děti častěji než okolní národy. Fyzické tresty jsou v celé střední Evropě legitimní „odjakživa“. Důvody se dají podle profesora Provazníka těžko odhalit. Určité vodítko nabízejí údaje z průzkumu: příčinou téměř poloviny trestů jsou špatné známky ve škole. To podporuje teorii brněnského profesora Kotulána, který tvrdí, že zvyk „ruční výchovy“ přešel do rodin z tradičního prusko-rakouského školství: když Marie Terezie a Bedřich Veliký zaváděli státní školy, přijímali na učitelská místa vysloužilé vojáky a ti…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte