Případ Ames

Spojené státy ve víru špionážní aféry

Projdete-li hlavními dveřmi budovy Ústřední zpravodajské služby (CIA) ve Virginii a přes chodbu odbočíte doprava, dostanete se až k výtahu. Sjedete až do poschodí G a vkročíte do místnosti označené V 06. Na jejím konci spatříte dvoje dveře: jedny z nich nesly donedávna cedulku RICK AMES.

Trumf KGB

Celý příběh začal v roce 1985. Aldrich Hazen Ames se v té době nacházel ve složité životní situaci. Mladík, který na střední škole McLean patřil k nejlepším žákům a po dvou letech studia na univerzitě v Chicagu začal pracovat pro CIA, nesplnil očekávání, která byla do něho vkládána. Po dvaceti letech služby byl stále ve stejné funkci a neprokázal dostatek schopností pro další postup. Navíc se mu rozpadalo manželství s Nancy Segebarthovou. Ames byl v určitém smyslu obětí své práce. Měl na starosti agenty, a právě mezi jedním z nich a jeho ženou vznikl vztah, který byl jednou z příčin rozvodu.Manželé se rozvedli v roce 1985, tři roky poté, co se Amesovi podařilo získat pro spolupráci s CIA devětadvacetiletou „vycházející hvězdu Jižní Ameriky“ Marii del Rosaria Casas Dupuyovou, která pracovala jako kulturní atašé kolumbijské ambasády v Mexiku a pocházela z jedné z nejvlivnějších rodin v Bogotě. Rick a Rosaria se vzali a po návratu z Mexika se Amesovi konečně splnil jeho sen. Byl jmenován šéfem kontrašpionážního oddělení, zaměřeného na tehdejší SSSR a země východní Evropy. Jeho hlavním úkolem bylo…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte