V lékárnách stále socialismus

Devadesát miliónů za léky na nachlazení

Ve všech západoevropských státech - stejně jako u nás - je dnes základní zdravotní pojištění povinné ze zákona. Rozsah poskytovaných služeb a zejména způsob úhrady léků se však v jednotlivých zemích liší. Obecně lze říci, že čím je země bohatší, tím více systém úhrady léků připomíná rozmařilý socialismus. Česká republika sice bohatá není, k financování medikamentů však přistupuje velkoryseji než Německo.

Nejsme tak bohatí

Kromě Dánska, Německa a Holandska všechny západoevropské země regulují ceny i počet léků na trhu. Z pohledu liberálního ekonoma je tak většina západoevropských trhů s léky krajinou smutných úkazů: pojišťovna hradí podstatnou část jejich ceny, a pacienti tak ztrácejí motivaci s léky šetřit. A i když neustále stoupají náklady na výrobu léčiv, umožňuje omezená konkurence farmaceutickým firmám vysoké zisky.Někde se již objevují první pokusy tento trend zastavit. V Holandsku od roku 1991 pojišťovna plně hradí medikamenty pouze do výše průměrné ceny přípravků dané terapeutické skupiny, uvnitř které jsou léčiva vzájemně zaměnitelná. Je to ovšem pouze nesmělý krok správným směrem, neboť většina přípravků je v praxi stejně „zadarmo“. Bohaté Holandsko si tento luxus dovolit samozřejmě může. Skutečnost, že české ministerstvo zdravotnictví přistoupilo svou nedávnou reformou systému placení léků k problému podobně, však stojí za pozornost.Základní zdravotnická péče…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte