Vlajkonoš na pokraji zhroucení

Vláda má v případě ČSA značně omezený manévrovací prostor

V pátek 10.prosince prohlásil premiér v rozhovoru pro Lidové noviny, že se vláda musí zabývat „zauzlenou situací“ v Československých aeroliniích. O tři dny později upřesnil na tiskové konferenci šéf poradců vlády Jiří Waigl, v čem vlastně ony uzlíky spočívají. Fakta to byla dost hrozivá: ČSA s největší pravděpodobností letos vykáží ztrátu více než jedné miliardy korun, a navíc zahraniční partneři našich aerolinek (tedy Air France a Evropská banka pro obnovu a rozvoj - EBRD) hrozí vystoupením ze společného podniku, pokud jim česká strana nedoplatí 746 miliónů korun. Tak vysoká je totiž „chyba“ ve špatném ohodnocení základního jmění ČSA v době vzniku společného podniku. Záležitost měla být jedním z témat zasedání vlády ve středu 15.prosince, ale kabinet ji nakonec stáhl z programu: problémem se má prozatím zabývat jen ministr dopravy Jan Stráský.

Protihráč má všechna esa

Celá věc je nesmírně závažná hned ze dvou důvodů. Po Českých státních drahách přichází na řadu další podnik, pro nějž je bohužel jedinou cestou k přežití obrovská finanční záplata. Tentokrát ji patrně bude muset poskytnout Fond národního majetku, a nikoliv státní rozpočet, ale daňové poplatníky, resp. občany, to přijde stejně draho.Druhé, samostatné téma jsou zahraniční investice do našich podniků, které přicházejí od firem kontrolovaných státem, a navíc od firem, které se nacházejí ve…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte