Olomoucká škola života: děti do vody, rodiče na barikády
 

Olomoucká škola života: děti do vody, rodiče na barikády

„Neberte nám školu! Nesmíte vyhánět naše děti!“ volalo dvě stě lidí, kteří se shromáždili minulé úterý odpoledne před radnicí na olomouckém Horním náměstí. Za okny třetího patra právě městští úředníci sepisovali návrh, podle něhož bude vystěhována základní škola v ulici doktora Nedvěda. Úředníci odmítli zástupce demonstrantů - rodičů dětí z této školy - na jednání vpustit: „Dnes už máme demokracii a ulice nám vládnout nebude!“ Rozhořčení rodiče ale slíbili, že se nevzdají: „Když městská rada návrh schválí, připravíme zásoby jídla a ve škole se zabarikádujeme,“ prohlásili nejradikálnější otcové.

Prostor pro všechny

Základní škola dr.Nedvěda je ve stotisícové Olomouci jedinou alternativní školou. Experiment „Prostor pro všechny“ zahájila ředitelka Věra Vladařová ve školním roce 1991/2. Obsahuje reformní prvky, které jsou běžné i jinde: učitelé si sami píší učební plán a vymýšlejí způsob výuky, známkuje se až od čtvrté třídy, rodiče mají volný přístup do vyučování, škola nabízí dětem program i odpoledne, žáci mohou pedagogům radit, co by se ještě dalo zlepšit. Olomoucká škola však má jednu zvláštnost, kterou s ní sdílí jen několik vzdělávacích ústavů v celé republice: experiment se obešel bez konfliktů mezi pedagogy a rodiči i bez hádek uvnitř učitelského sboru. „Nejdříve se učitelé zbavili strachu, že jsou stále pod kontrolou,“ vysvětluje svůj úspěch ředitelka. "Když se začali chovat dospělí…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte