Jak se měří inflace

Potíže se spotřebním košem

Snad žádný ekonomický ukazatel nehraje v rozhodování firem, zaměstnanců, podnikatelů a vlád tak důležitou roli jako tzv. index spotřebitelských cen - nejčastěji používaný ukazatel míry inflace. Vlády a centrální banky podle něj stanovují základní cíle své makroekonomické politiky, je jedním z podkladů pro rozhodování firem o tvorbě cen a ředitelé, dělníci či odboráři jím argumentují, když se domlouvají o výši mezd. Statistici se však většinou netají tím, že index spotřebitelských cen je do značné míry problematická veličina. Otazníků kolem něj je hned několik.

Inflace

Nejprve ale několik slov o inflaci. K inflaci dochází, roste- li cenová hladina. Čím je růst cen způsoben? Nejsou za něj zodpovědni žádní zlomyslní obchodníci či výrobci, ale pouze a výhradně centrální banka či vláda. Nikdo jiný totiž peníze netiskne. Inflace je způsobena nárůstem tzv. peněžní zásoby (zvyšujícím se množstvím peněz v ekonomice), které přesně nekopíruje růst všech hodnot vyprodukovaných ekonomikou a společností - tedy vývoj hrubého domácího produktu.Množství peněz, které ekonomiku „obsluhují“, neodpovídá prostě vytvořeným hodnotám. V době, kdy byly peníze podloženy zlatem (tedy v době tzv. klasického zlatého standardu), neexistovala pochopitelně ani inflace. Centrální banky (nebo v některých případech vlády) jsou za inflaci sice „zodpovědné“, ale v dnešní době se mohou řídit pouze komplikovanými a ne zcela…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte