Teroristický výbuch, atentát s nožem, odposlech ministra
 

Teroristický výbuch, atentát s nožem, odposlech ministra

Jak vypadá šetření tří ukázkových případů politicky motivovaného zločinu

První teroristický útok v České republice byl po listopadu 1989 proveden na Staroměstském náměstí počátkem června 1990. Pod sochou Jana Husa vybuchla nálož, mezi odborníky zvaná „Fugas“. Těžce zranila německou turistku a lehce několik dalších lidí.První atentát na významnou politickou osobnost byl spáchán počátkem prosince 1992. Neznámý muž v karnevalové masce „Veselý tanečník“ zazvonil u dveří domku komunistického vůdce Jiřího Svobody a pobodal ho nožem.První aféra s odposlechem ústavního činitele - ministra spravedlnosti Jiřího Nováka - se začala odvíjet v září 1993. Pracovník české kontrarozvědky objevil v úřadu ministerstva odposlouchávací aparaturu, nezajistil ji, a zařízení do druhého dne někdo ukradl. Ani v jednom případě se policii či Úřadu pro vyšetřování nepodařilo zatím dopadnout pachatele. Je vůbec ještě naděje, že se tyto tři svým způsobem ukázkové případy podaří vyřešit?

Měl to být masakr

Podplukovník Josef Doucha byl dva roky zástupcem šéfa týmu, který výbuch na Staroměstském náměstí vyšetřoval. „Dodnes si myslím, že datum, kdy byl výbuch proveden, nebylo náhodné,“ říká. Nálož bouchla čtrnáct dnů před prvními demokratickými volbami po čtyřiceti letech komunismu. Podle kriminalistů byla nálož konstruována tak, aby způsobila mezi návštěvníky Staroměstského náměstí masakr; že se tak nestalo, je prý…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte