Slunce a vítr

Alternativní zdroje

Kdyby byly do cen fosilních paliv zahrnuty skryté náklady na zdraví lidí, skládky nebo třeba bourání Libkovic a k ceně jaderné energie připočteny její bezpečnostní systémy a ukládání vyhořelého paliva, nemohl by nám Temelín ani severní Čechy vůbec cenově konkurovat, říká Vlastimil Hába z firmy Wenergo, která chce v Jeseníkách instalovat šest větrných elektráren o výkonu 500 kW. Těším se na zdražení elektřiny, říká a všichni ostatní podnikatelé s obnovitelnými zdroji energie jsou s ním zajedno.

Jen vítr to ví

Před válkou bývalo v Čechách a na Moravě 915 „větráků“ neboli větrných elektráren. Dnes je z 29 dochovaných jediný funkční: v Kuželově na Hodonínsku. Existuje u nás ale zhruba patnáct typů větrných turbín. Největší o příkonu 315 kW vyrábějí ve Vítkovicích a stojí 6 miliónů korun, nejmenší s výkonem 0,3 kW pochází z dílen firmy Ave Moravia a stojí dvanáct tisíc.„Když nad Evropou fouká, Boží Dar to má,“ vysvětluje Jiří Beranovský z pražského Střediska pro obnovitelné zdroje Ekowatt výhodné podmínky Krušných hor. Dobře je zná také Společnost pro alternativní energii v Ústí nad Labem, která hodlá na holých krušnohorských svazích v nejbližší době instalovat „desítky až stovky“ elektráren. „Nechceme, aby se z Krušných hor stal větrný Klondike,“ vysvětluje jeden ze tří podílníků firmy Ivan Tomek. Žádosti o přesnější čísla vyhovuje takto: "Těžko říct, jestli se zastavíme na 150 strojích, nebo se to vyšplhá…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte