Romové tady zůstanou

Experiment na Praze 5 hledá způsob, jak soužití učinit méně konfliktním

Minulé pondělí oznámil zástupce ministerstva vnitra JUDr.Václav Henych severočeským komunálním politikům, že na slovenské občany nelze uplatňovat zákon o pobytu osob s cizí státní příslušností. Fórum, na kterém tato slova padla, se konalo v Mostě a jeho hlavním tématem byla otázka: "Mohou obce ovlivnit chování nepřizpůsobivých skupin obyvatelstva?"Upozornění na výlučnost držitelů slovenského pasu v praxi znamená, že slovenští Romové, kteří nedostanou naše občanství, nemohou být z České republiky vyhoštěni ani tehdy, když se dopustí trestného činu. Řada přítomných představitelů severních Čech přitom s takovou možností do budoucna zjevně počítala. Předseda branně bezpečnostního výboru Parlamentu Vladimír Šuman (ODA) zareagoval hned na místě: prý se blíží okamžik, kdy bude nutné vypovědět česko-slovenskou smlouvu o volném pohybu občanů bývalé federace na celém území někdejší ČSFR.

Do Evropy přes šatlavu

Henychova poznámka znovu připomněla, že ČR svůj „romský problém“ nemůže jednoduše vyřešit pouze tvrdou represí, jak by si to možná přála velká část „bílé“ majority. (Podle dubnového průzkumu IVVM má „špatný vztah“ k Romům 65 procent české populace.) Právě severočeští starostové se dnes, rok před komunálními volbami, přiklánějí spíše k radikálním způsobům řešení: na mostecké konferenci navrhovali například znovuzavedení institutu recidivy, možnost…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte