Reforma je lepší než perestrojka

Diskuse o územně správním členění se dostala do obrátek

Nejprve je třeba zdůraznit, že v celé debatě o územně správním členění a veřejné správě jde o počet zemí či krajů nebo o způsob, jak vyřešit „moravskou otázku“ až na nějakém čtvrtém či pátém místě. Přesto se tyto otázky dostaly do popředí zájmu. Lze to snadno vysvětlit. Problematiku stanovení hranic a počtu zemí či krajů je totiž nejjednodušší „uchopit“ a také je nejsnazší vdechnout ji vášně rozdmýchané politickými motivy či historizujícími sentimenty.

K čemu je reforma dobrá

O co skutečně běží, je funkční systém vztahu občanů, volených samospráv a státní správy a zároveň definice zodpovědnosti.V roce 1990 byly zrušeny krajské národní výbory (KNV). Můžeme se dnes donekonečna hádat o to, jestli to byl nevyhnutelný revoluční krok (likvidace mocenských pevností komunistických struktur), či zda šlo spíše o unáhlené řešení s jistým nádechem populismu (okresy byly rovněž řízeny výhradně po stranické linii a jejich byrokratický aparát rozpuštěn nebyl).Po zrušení KNV až dodnes zůstal naprosto nepřehledný a nesrozumitelný systém, který v zásadě plete dohromady státní správu a samosprávu. Tyto dvě věci nerozlišují většinou ani sami občané. To se pochopitelně nelíbí místním voleným zástupcům a prohlubuje to napětí mezi celostátní a místní mocí. Starostové totiž správně tuší, že voličům těžko vysvětlí, že místní úředníci, kteří navíc mohou sedět ve stejné budově…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte