Nechci malovat čerta na zeď

O národních zájmech ve střední Evropě a o budoucnosti kontinentu hovoří maďarský politolog Gusztáv Molnár

Gusztáv Molnár, maďarský politolog a filozof, se narodil roku 1948 v městečku Salard v rumunském Sedmihradsku a roku 1987 emigroval do Maďarska. Žije v Budapešti a pracuje v Maďarském ústavu pro zahraniční politiku jako vedoucí oddělení středovýchodní Evropy. Zároveň je šéfredaktorem časopisu Limes, který vycházel do roku 1989 v samizdatu. Patří k těm odborníkům, jejichž úsudek má vliv na zahraniční politiku Maďarska.

Všude se nyní hovoří o národních zájmech. Jaké národní zájmy má Maďarsko a jaká je jejich hierarchie?Na to odpovím velice prostě. Primát má geopolitika, národní politika je na druhém místě. Abyste pochopili, co u nás znamená národní politika - je to politika orientovaná na maďarský národ jako celek, týká se i sousedních zemí, neboť přibližně třetina národa žije v jiných státech.Co v praxi znamená primát geopolitiky?Jednoznačnou prioritu má začlenění do evropských struktur. A to i za cenu, že řešení snah maďarských menšin odsuneme, včleníme je do naší strategie až perspektivně, v zájmu toho, aby západní integrace nebyla narušena. To neznamená, že se tohoto úsilí zřekneme. Zkušenost s dvoustrannými dohodami, například se Slovenskem nebo s Rumunskem, nás však přitom naplňuje dost silnou skepsí.Souvislé maďarské menšiny žijí na Slovensku, na Ukrajině, v Rumunsku a v srbské Vojvodině. Uplatňuje vůči nim…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte