Samospráva pro Palestince

Izrael a OOP se v tajných jednáních shodly na starých návrzích

Neurčité předpovědi o blízkém průlomu v arabsko-izraelských jednáních se potvrdily. Izrael uzná Organizaci pro osvobození Palestiny, OOP uzná Izrael. Palestinci začnou přebírat správu území, kde dosud žijí pod kontrolou izraelské armády. Ta se během půl roku zcela stáhne z pásma Gazy a Jericha.

Volby příští rok

Zatímco palestinští delegáti ze západního břehu Jordánu se opakovaně scházeli s izraelskými partnery na americkém ministerstvu zahraničí a opakovaně se rozcházeli bez výsledku, vedli nejbližší spolupracovníci předsedy OOP více či méně utajené rozhovory se zástupci izraelské vlády. Čtrnáct schůzek v Norsku se před veřejností podařilo skrýt dokonale. Právě při nich byl sjednán návrh „Deklarace principů dočasné samosprávy“, který po deseti nic neřešících kolech rokování dostali minulý týden na stůl vyjednavači ve Washingtonu. Zbývá jen, aby v jedenáctém kole podepsali.Dokument předpokládá, že nejpozději v červenci příštího roku by měli Palestinci ve svobodných volbách zvolit radu, která bude spravovat západní břeh Jordánu a pásmo Gazy. V její kompetenci nebude vnější bezpečnost ani zahraniční politika a její pravomoc se nebude vztahovat na židovská sídliště a na izraelské občany. Správu svých věcí začnou však Palestinci přebírat ještě před volbami, jakmile izraelská armáda opustí pásmo Gazy a město Jericho; stahování má začít do tří měsíců. Na…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte