Politika očima ekonomie

Byrokracie a lobby

Třetí a závěrečný díl článku o některých tezích tzv. Public choice (česky „netržní rozhodování“ nebo „veřejná volba“), která představuje jednu z nejmodernějších oblastí ekonomické teorie - ekonomickou teorii politiky.V ekonomické teorii se předpokládá, že firmy maximalizují zisk a jednotlivci svůj užitek. Co ale maximalizuje byrokracie? Především platy, výsady úřadu a z nich plynoucí moc a veřejnou reputaci. Protože to vše roste přímo úměrně s velikostí úřadu a jeho agendy, „maximalizuje“ byrokracie zároveň svůj úřad.

Strategie úředníků

Úřady se v první řadě snaží provádět žádané služby. To zní velmi dobře. Jejich klientem ale není volič, nýbrž politická moc, na které je byrokracie závislá.Byrokracie se snaží využít své informační převahy. Nejčastěji to dělá tak, že podhodnocuje budoucí náklady a nadhodnocuje očekávané výsledky plánovaných akcí. Tento trik má jediný cíl: získat pro úřad finanční prostředky z rozpočtu. Později, když se ukáže skutečný stav věci, je už těžké projekt zastavit. Výsledkem jsou potom „Gabčíkova“ nejrůznějších rozměrů. Informační převahy využívá byrokracie také tak, že nabízí omezený výběr alternativ, například jen ty nejdražší.V případě ohrožení svého rozpočtu jedná neméně bezohledně - zpravidla vyhrožuje, že zruší služby, které jsou pro společnost klíčové. Toto jednání je v rozporu s přirozeným chováním soukromých firem a jednotlivců, kteří při zkrácení svého rozpočtu…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte