Bez nároků a restitucí

V Polsku se o německých požadavcích nemluví

V polském tisku by čtenář marně hledal články na téma deportace Němců po druhé světové válce. Částečně to snad může ospravedlnit fakt, že vzpomínky na válku jsou v Polsku stále velmi živé, každá rodina v ní ztratila alespoň jednoho člena a dvě třetiny Poláků musely v jejím důsledku opustit domov. Sotva se tedy najde někdo, kdo by se chtěl vystavit útokům veřejného mínění a psát o utrpení druhé strany. V Polsku se má za to, že poselství polské biskupské konference k německému národu „Odpouštíme a prosíme o odpuštění“ z roku 1965 symbolicky a také definitivně uzavírá morální účtování ve věci tragických dějin obou národů za druhé světové války.

Halas kolem hranic

Německá území na východ od Odry a Nisy získalo Polsko po druhé světové válce jako náhradu za východní území zabrané Sovětským svazem. Díky tomu se Polsko jednak zmenšilo jen o pětinu, jednak mělo „volné místo“ pro přibližně 5 miliónů vystěhovalců z bývalých východních území. Toto „volné místo“ vzniklo panickým útěkem německého obyvatelstva před blížící se Rudou armádou v zimě 1945. Těm, kdo přežili chaotickou evakuaci prováděnou za dvaceti až třicetistupňových mrazů, polské orgány už nikdy nedovolily vrátit se do svých domovů. Z původních asi 8 miliónů Němců, kteří obývali území přiřčená Polsku, byly zbývající 2,3 miliónu vyvezeny v letech 1946–47 v důsledku rozhodnutí přijatých na postupimské konferenci.Protože…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte