Proč schází „zelený Klaus“

O ekologické manipulaci, ekofašismu a občanském zájmu s MUDr.Antonínem Hradilkem

MUDr.Antonín Hradilek (1952) vystudoval medicínu a fyziologii na Karlově univerzitě a pracuje v Ústavu hematologie a krevní transfúze. Jako občan se léta zabývá ekologickými problémy, spolupracuje s různými „zelenými“ organizacemi, ale přitom vždy zdůrazňuje svůj občanský postoj.

V rozhovoru, publikovaném v červenci v Respektu, říká Raymond Rehnicer, že je mu milejší manipulace zelených než manipulace jiných směrů, protože souhlasí s jejich cílem. Jak je to tedy se „zelenou“ manipulací?Pro mě je klasickým příkladem manipulace, přímo ekoglasnosti, televizní vystoupení zástupců vlády - Klause, Zieleniece a Rumla - k Temelínu. Mohli říci „rozhodli jsme se takto“, a konec. Ale oni do toho zamíchali „vědu“: Josef Zieleniec tvrdil, že otázka je jednoduchá - buď budeme bydlet v jeskyních, nebo ve vytápěných bytech, Václav Klaus říkal ano, chcete-li to, vypneme televizní kamery, a Jan Ruml dokazoval, že přeměna chemické energie v elektrickou vede ke zvýšení zločinnosti v severních Čechách. Samozřejmě, ve všem bylo zrnko pravdy, ale vše je mnohem složitější. Spotřebují-li například televizní kamery tisícinu vyrobeného proudu, pak měl premiér tisícinu pravdy. Měl říci spíše chcete tavit elektricky ocel? Nevím, kolik lidí tu má osobní potřebu tavit elektricky ocel, ale mnoho jich asi nebude. Argumentace Duhy byla v tomto případě vědečtější, byla…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte