Jiné domy, jiné pokoje

O moderní německé architektuře v Českých zemích jinak

Výstava Jiný dům - Německá a rakouská architektura v letech 1890–1938 na Moravě a ve Slezsku - lze ji do poloviny října vidět v pražském Anežském klášteře - je něčím mimořádným a možná dokonce i klíčovým pro porozumění prostředí, v němž žijeme.

Pražská německá literatura není vše

Pro podporu tohoto tvrzení je třeba začít poněkud zeširoka. Středoevropský prostor je dodnes mnohonárodnostní, přestože se ve XX.století tendence k národnostní čistotě jednotlivých územních celků staly konstantním jevem dějin střední Evropy. Čechy, Morava a Slezsko jsou příkladem mnohonárodnostního společenství par excellence, včetně národnostních averzí, hlubokého (dnes spíše v podvědomí působícího) vzájemného ovlivnění kultur a rakousko-uherského resentimentu. Hodnotu národnostní plurality „naší“ společnosti na přelomu století, s významnými přesahy ještě do období první republiky, reprezentuje v současném kulturním vědomí především literatura. Ne zcela právem má tak dominantní postavení.Logický polistopadový boom pražské německé židovské literatury je jasnou ukázkou poněkud jednostranného, tržně manipulovaného „vědomí souvislostí“. Světová proslulost Franze Kafky, Franze Werfela, Rainera Marii Rilka aj. je ovšem pro dnešní české čtenáře něčím z jiného světa: je to sice literatura pražská, ale zároveň německá, je odtud, ale i není, jako by Praha té doby byla zcela jiným (a jinde…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte