Evropská pevnost v obležení

Přichází čas diskuse o důsledcích rozšíření Evropských společenství

Trpké jablko reálných perspektiv našeho vstupu do Evropského společenství (ES) před časem na tomto místě nakousl Jan Macháček v článku Křehké mocenské váhy evropských institucí (Respekt č.30/93). Po mnoha převážně optimisticky laděných prohlášeních našich politiků v něm upozornil na velmi důležitý aspekt budoucího vývoje společenství: problém přizpůsobení institucí ES jeho případnému rozšíření.Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o legislativně technickou záležitost, jejíž řešení bude závislé na politickém rozhodnutí nejvyšších představitelů dosavadních členských států a jejich dohodě se zájemci o členství v ES. Skutečnost je ale poněkud složitější. Evropské společenství totiž není jen klubem jednotlivých zemí, jehož členové mají pravomoc rozhodnout o vstupu dalších, ale má také svoji vlastní organizační strukturu provázanou složitou sítí funkčních vazeb.

Tuhý pilíř křehké rovnováhy

Jádrem této sítě je Komise ES, instituce, na níž bývá směřována kritika, kdykoli je řeč o přebujelých strukturách a kompetencích eurokratů, kteří mají sklon pracovat pomalu a neefektivně. Komise je orgánem, který, ačkoliv nemá velké rozhodovací pravomoce, má mezi institucemi ES nezastupitelné místo díky své ústřední pozici při přípravě a dohledu nad legislativou společenství. Kromě toho má i funkci reprezentanta společenství na mezinárodních fórech.Jinou…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte