Další strana nalevo

Komunističtí poslanci chtějí jiný název a stejné voliče

Ke dvěma stranám krajní levice, Komunistické straně Čech a Moravy a Straně demokratické levice, přibyla třetí. Přípravný výbor strany Levý blok, složený ze současných komunistických poslanců, požádal 11.srpna ministerstvo vnitra o registraci.

Program: udržet hlasy

Podle iniciátora tohoto kroku, předsedy dosavadního poslaneckého klubu Levého bloku Jaroslava Ortmana, nová strana „nabízí jednotu levicových sil“. Cíle strany formuluje Ortman ve velmi obecné rovině: „Jde nám o sociálně spravedlivou a demokratickou společnost, založenou na myšlence právního státu.“ Tím - ani ničím jiným - se ale Ortmanův projekt nevymezuje vůči ostatním dvěma subjektům, KSČM a SDL. Záměrně: LB chce udržet pohromadě jak tradiční konzervativní komunisty, kteří na posledním sjezdu koncem června v Prostějově odmítli změnu názvu strany a reformní kurs, tak členy KSČM nespokojené s průběhem a výsledky sjezdu, kteří se rozhodli pro Stranu demokratické levice.Bývalý předseda KSČM Jiří Svoboda se domnívá, že komunističtí poslanci jsou kvůli jménu své strany v Parlamentu pod tlakem a nemohou dělat opravdovou opoziční politiku; každé jejich vystoupení se dá diskvalifikovat poukazem na jejich sepětí s minulostí. Proto by prý založením strany LB chtěli provést to, co se nepodařilo na prostějovském sjezdu - změnit název. Přitom se však snaží udržet voliče, kteří pro ně ve volbách hlasovali. "Obávají…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte