„Mír a lásku všem Haiťanům“

Haitští generálové se dohodli s opozicí

Bývalý argentinský ministr zahraničí Dante Caputo si na přelomu června a července musel připadat jako poslíček. Ve funkci zvláštního velvyslance a vyjednavače OSN pendloval mezi dvěma místnostmi v budově na newyorském Governors Islandu a předával ústní i písemné zprávy mezi dvěma znepřátelenými skupinkami. Už proto musel být rád, že se 3.července podařilo po více než ročním jednání dosáhnout dohody o obnovení demokracie na Haiti. Významnou roli přitom sehrály OSN i Organizace amerických států (OAS), a potvrdily tak, že nadnárodní politická seskupení jsou občas užitečná. Zejména OAS se svým postojem k problému Haiti velice „zviditelnila“.

Kněz proti juntě

Po čtyřech letech nepokojů a chaosu, jenž nastal po pádu klanu Duvalierů v únoru 1986, byl v prosinci 1990 zvolen haitským prezidentem kněz Jean-Bertrand Aristide. Do úřadu nastoupil v únoru 1991 a ihned započal s hospodářskou a politickou reformou státu. Získal si sice podporu většiny Haiťanů, kteří jsou z 80% katolíci (vedle 10% protestantů a 10% vyznavačů kultu vúdú), ale svými výroky o škodlivosti kapitalismu si příliš nenaklonil podnikatelské vrstvy. Když pak během léta několikrát projevil určitou politickou slabost, která vyplývala z jeho původního kněžského povolání, napětí se vyostřilo a 30.září 1991 přerostly nepokoje v jednom z vojenských táborů u hlavního města Port-au-Prince ve vojenský převrat. Jean-Bertrand…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte