Návrat Svatého Víta

Jedno zaráží: Ihned po vzniku samostatné České republiky propukla ostrá diskuse na tři přesně stejná témata jako po 28.říjnu 1918. Už tehdy se vedly sváry o půdu (ostře proticírkevně zaměřená pozemková reforma z roku 1919), handrkovalo se o platy duchovních a v atmosféře po rozpadu mocnářství coby spolku „trůnu a oltáře“ stála na pořadu dne i odluka církve od státu. Jen proslulé heslo „Pryč od Říma“ nahradila výzva Rudého práva „Církev má být chudá“.

Dnešní konflikty se samozřejmě netočí okolo zabírání, ale naopak vracení církevního majetku. Ani v nich však neběží pouze o ekonomiku. Patrně proto debaty uvnitř samotné vládní koalice (vedené navíc prostřednictvím tisku) jsou nejapné dokonce i na české poměry.Křesťanská část koalice hodlá restituovat stoprocentně. Církve by tudíž obdržely veškerý majetek, který jim byl za čtyřicet dva let ukraden. Tedy i takový, který se využívá čistě komerčně. Za to, co z těch či oněch důvodů vydat nelze, by církve dostaly peněžní náhradu. Skupina 23 poslanců českého sněmu také v tomto duchu předložila návrh zásad zákona; pod text se kromě tří členů ODS podepsali výhradně protagonisté KDU-ČSL a KDS. Návrh vzbudil odpor nejenom u opozice, ale především u koaličních občanských stran. Ty plošnou restituci i finanční odškodnění tvrdě odmítají jako „fundamentalismus“. Přimlouvají se výhradně za navrácení přesně vyjmenovaných objektů, které bezprostředně slouží k vlastním církevním účelům; do nich…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte