Zdravá voda je luxus

Ministerstvo financí doporučuje místo vodních filtrů letáky

Když byla 1. ledna 93 zavedena daň z přidané hodnoty, stoupla cena vodních filtrů pro domácnosti v průměru o čtyři sta korun. V pražském obchodním domě Kotva, kde před dvěma roky prodali měsíčně vodní filtry i za tři milióny korun, je dnes lidé kupují jen výjimečně. Zaplatit patnáct set až čtyři tisíce za zařízení, které vodu zbaví například mechanických nečistot, chlorovaných sloučenin, olova, rtuti, nebezpečných baktérií nebo dusičnanů, se stalo luxusem.

Na ekologii nezbylo místo

Důvod, proč cena vodních filtrů stoupla zhruba o čtvrtinu, je jednoduchý: filtry jsou letos, podobně jako jiné zboží, zatíženy třiadvacetiprocentní daní - loni byla tato daň nulová. Československá asociace kvality vody se proto už nějaký čas pokouší prosadit filtry na seznam zboží, u něhož bude v rámci novely zákona o dani z přidané hodnoty daň snížena na 5%. Podle ing. Jiřího Najmana z odboru nepřímých daní ministerstva financí měl požadavek Asociace na ministerstvu podporu. „Domácí úpravny vody jsou výrobky, které prokazatelně chrání zdraví,“ říká J. Najman. „Na operativní poradě u pana ministra se však na poslední chvíli rozhodlo, že do seznamu výrobků s pětiprocentní daní nebudou už žádné další ekologické položky zařazeny. Sešlo se jich totiž příliš mnoho.“ Podle J. Najmana byla hlavním důvodem obava, že „neúměrným rozšiřováním seznamu“ budou ohroženy příjmy státního rozpočtu.…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte