Slovenská opozice našla společnou řeč

HZDS hledá partnera z nouze

Předminulý týden se na Slovensku neuvěřitelné stalo skutkem: Mečiarova opozice dokázala najít společnou řeč. V pátek čtvrtého června podepsaly rozhodující opoziční strany komuniké, podle něhož budou proti HZDS podporovat na funkci předsedy Nezávislého kontrolního úřadu bývalého poslance SDĽ a současného slovenského chargé d`affairs v ČR Jozefa Stanka (místopředsedy NKÚ podle dohody obsadí KDH a SNS). Realizaci dohody by dík rozložení sil v Parlamentu - HZDS má dnes jen 66 hlasů a opozice 82 - mohlo zabránit již jen porušení dohody některou z opozičních stran.

Osamocený Mečiar

Nová situace nutí Vladimíra Mečiara urychleně jednat. Během své cesty po středním Slovensku se proto také premiér nechal slyšet, že je ochoten vstoupit do koalice se SDĽ nebo s SNS, za podmínky, že tyto strany přizpůsobí své programy programu HZDS. Reakce představitelů obou stran nebyla striktně odmítavá: koalice je však pro ně možná jen jako kompromis, a ne diktát HZDS. Obě strany si totiž velmi dobře uvědomují, že v situaci, kdy má HZDS menšinovou vládu, si mohou dovolit odmítat diktování podmínek. Konkrétní představy o svých požadavcích na podíl na moci samozřejmě mají, z taktických důvodů však zatím vyčkávají, kdy se je V.Mečiar rozhodne akceptovat.Společné komuniké opozičních stran pro Mečiara znamená signál, že jeho manévrovací prostor se bude pomalu, ale jistě zmenšovat. Opozice podpoří pouze ty…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte