Předčasný optimismus

Němci schválili azylový zákon, pro nás se zatím nic nemění

Německý Parlament přijal ve středu nový azylový zákon. Spolková republika bude podle něj posuzovat žádosti uprchlíků daleko přísněji, azyl dostanou pouze političtí utečenci. Podle neoficiálních zpráv začne Německo vracet asi 80% žadatelů o azyl. Bonn má podepsány smlouvy o vracení uprchlíků se všemi sousedy, kromě České republiky.Jednání českých, slovenských a německých politiků dostalo následující den spád. Spolkový ministr vnitra Rudolf Seiters znovu opakoval, že „rozhovory s Českou republikou jsou na dobré cestě“. Ve čtvrtek 27.5.1993 se v Bonnu sešel český premiér Václav Klaus se spolkovým kancléřem Helmuthem Kohlem: mimo jiné i kvůli readmisní dohodě. Václav Klaus se po setkání vyjádřil, že „smlouva je ve stadiu dolaďování a její podpis je záležitostí několika týdnů“. Do Bratislavy přijel ve čtvrtek Kohlův poradce Hartmann, který jednal s premiérem V.Mečiarem. O schůzce nebyla vydána žádná zpráva, ale je velmi pravděpodobné, že se mluvilo o novém azylovém zákonu a o zřízení česko-slovenské hranice. Slovenský premiér totiž den před tím prohlásil, že Slovensko nemíní vybudovat pevnou západní hranici, a dokonce ani hraniční přechody.

Zásadní spor

Podle našich zpráv však jednání České republiky s Německem a Slovenskem vázne a zdá se, že předpovědi našich i německých politiků jsou příliš růžové. Česká a Spolková republika si vyměnily přede dvěma týdny návrhy…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2837

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte