Opět NATO-2 

Polsko se sbližuje s Ukrajinou

Už několik měsíců se diplomatické vztahy mezi Polskem a Ukrajinou výrazně zintenzívňují. Poté, co v krátkých intervalech navštívili Kyjev polský ministr zahraničí, premiér a ministr obrany, zavítal tam minulý týden i prezident Walesa. Ačkoliv hlasy předpovídající vznik osy Kyjev-Varšava silně přehánějí, nelze popřít, že dva východoevropské státy, po Rusku v této oblasti největší, hledají možnosti upevnění politické spolupráce.

Ukrajina hledá bezpečí

Když prezident Bush před necelými třemi lety v Kyjevě upozorňoval, že „nezávislost není totožná se svobodou“, jeho slova se jaksi minula cílem. Ukrajinci využili krize v Rusku a vytvořili vlastní stát. Avšak boj o moc v Moskvě nebude trvat věčně. I v případě vítězství demokratů se Rusko ve své politice pravděpodobně uchýlí k národní ideologii, už kvůli dezintegračním snahám mnoha regionů země, což dříve či později otevře i problém Krymu nebo ruské menšiny na Ukrajině. Proto se Kyjev snaží zajistit si větší bezpečnost vstupem do všech politických a vojenských struktur na západ od Lvova. ES a NATO, které vůči zemím střední Evropy nešetří sliby, se ve vztahu k Ukrajině nesnaží ani o zdání, že by ji v blízké, ale i vzdálené budoucnosti viděly ve svých řadách. Taktiky zamčených dveří se drží také visegrádská skupina. Jediným logickým východiskem je tedy pro Ukrajinu pokus o vytvoření jakéhosi regionálního bezpečnostního systému.Snad právě s tímto záměrem…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte