Od 1.7. je zakázáno kupírovat psům uši

Zákon proti týrání zvířat konečně přijat

„Pes vypadá bez kupírovaných uší jako šašek. Zkuste si představit třeba boxera s ušima plandajícíma dolů,“ stěžuje si na právě přijatý Zákon na ochranu zvířat proti týrání Jiří Šiška, tajemník Českého kynologického svazu. Podle tohoto zákona se od prvního dne jeho platnosti (pravděpodobně 1.červenec) považují jakékoli úpravy zvířat bez prokazatelných zdravotních důvodů - tedy i kupírování uší, sekání ocasů, vytrhávání jedových zubů hadům - za jejich týrání. Zákon schválilo v druhé polovině května 151 poslanců českého Parlamentu. Někteří veterináři údajně už dnes odmítají psí uši kupírovat z obav před problémy se zákonem. Chovatelé proto vozí zvířata okupírovat na Slovensko, kde podobné nařízení neplatí.Podle schváleného znění zákona se výše pokut za týrání zdvojnásobí z pěti na deset tisíc a mučené zvíře bude možné majiteli i odebrat. Zákon zakazuje překrmování zvířat, zejména drůbeže. Majitel zvířete, které bude ve špatném zdravotním stavu, bude smět o jeho utracení rozhodnout až po odborné veterinární prohlídce. Za nezletilé osoby, které zákon poruší, budou muset převzít odpovědnost jejich rodiče.

Tisíce dopisů Parlamentu

Třiapadesát let čekala Česká republika na právní úpravu, která by se zabývala životními podmínkami zvířat. Dočkala se až 15.dubna 1992, Česká národní rada přijala nový zákon. Proti jeho kvalitě však měly organizace ochránců práv zvířat…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte