Návod k použití současné české poezie

Ráno vzduchem prolétl kus hvězdya zaryl se do chodníkukus od domu kde žijem. Prorazil dlažbua roztříštil vodovodní potrubí. Z kráteru stříká voda.Vzal jsem kus černéspečené hmoty do dlaněkdyž vychladl. Byl jako lebka ale těžší.V poledne světlo zesíliloa prošlo záclonou.A časopis se zašklebil. Socha přešlápla. Pán světaze země zdvihl knihu a odhodil ji. „Evropská kulturavznikla vyprávěním příběhu.“ Ale tady se nic neděje.Chtěla tě zabít hvězda. Je po revolucizapal si cigaretu. Intelektuálové jedou na zájezddo Provence. Buď se prodám nebo ne.(z básně Zatmění)

To jsou náhodně vybrané verše z nové sbírky Jáchyma Topola „V úterý bude válka“. Moment svévole, zdánlivě náhodného zakrojení do zdánlivě náhodné matérie, patřil u Topola k jednomu z původních gest: stačí vzpomenout první sbírku, ještě z doby samizdatu, „Náhodnejch 23“. Princip náhody je však povrchní cestou k Topolově poezii.

Milovník třígrošových relikvií

Ve skutečnosti jde o naivní pokus nezatíženě vyprávět. Míra úspěšnosti je v těchto případech zpravidla velmi malá. Autentických, čtenářsky nezatížených autorů je minimum. A už vůbec ne, když se vydají - jako Jáchym Topol ve svých sbírkách (Vlhký básně a jiný příběhy, Krajina s Indiánama) - po stopách narativní, vyprávěcí, a přesto lyrické poezie.Při chronologickém pohledu na zmíněné sbírky je vidět, jak se postupně oprostily od infantilního, povrchně romantického siláctví a rafinovaně přibylo…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte