Zpráva z Libkovic: Někdy stojí za to se bránit

Začátkem května se odehrálo další dějství causy Libkovice: ministr průmyslu Vladimír Dlouhý odvolal ředitele dolu Hlubina. Zároveň se však kriticky vyjádřil na adresu obránců obce v tom smyslu, že nesouhlasí s jejich metodami a s tím, že berou spravedlnost do vlastních rukou. Následné reakce ukázaly, že obě strany rozumějí kroku V.Dlouhého poněkud jinak. Obránci Libkovic by v něm rádi viděli vytoužený obrat v celé záležitosti, pro lidi a organizace zainteresované na bourání obce je sice pobídkou k opatrnosti, která však nemůže nic zásadního změnit na naplánované, smluvně zajištěné a expertizami podložené likvidaci vesnice.Která interpretace stojí blíž pravdě, se teprve ukáže. Postup V.Dlouhého v celé věci je ovšem hodný pozornosti i z jiného důvodu: ministr od počátku mohl vzbuzovat naděje obránců Libkovic a jejich sympatizantů, na druhé straně mohla být jeho aktivita chápána jako pouhá snaha nevypadat jako omezený technokrat, která ovšem žádný zvrat nepřinese.

Ministrovo svědomí

Koncem letošního února, kdy už se zdálo, že osud Libkovic je definitivně zpečetěn, rozhodl nečekaně V.Dlouhý o dvouměsíčním moratoriu na demolice s tím, že budou vypracovány dodatečné expertizy. Lze vyslovit domněnku, že toto překvapivé rozhodnutí mělo určitou souvislost s causou Temelín. Vláda ve stejné době schválila na doporučení ekonomických ministrů dostavbu temelínské jaderné elektrárny a sklidila za to velkou nelibost…

20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte