„Už aby se tu začalo něco dít“

Pyrotechnik Václav Bilický zná bývalý vojenský prostor Ralsko jako málokdo. Práce tu má dost: prý mu vydrží tak do roku 3000. V.Bilický bydlí v jednom z nemnoha opravených domů v Ralsku- Kuřivodech. Zápraží mu zdobí dvě zneškodněné tankové nábojnice. „Hlavně aby se už konečně začalo něco dít,“ říká. „Dva roky tu všechno stojí a chátrá. Nikdo nemůže začít podnikat, čeká se, až rozhodne vláda. Přitom Waldsteini ani Svobodná zóna to tu sami celé nemůžou zvládnout.“ Místní lidé uvažují vesměs stejně: v Ralsku se čeká na novou éru.

Kuřivody

Silnici od Mnichova Hradiště lemují polorozbořené stavby. Horké slunce rozpaluje beton opuštěných bývalých kasáren. Stavební četa na bývalé návsi opravuje zdevastované zdi bývalého kostela. Jde na to z gruntu: že tu kdysi stál kostel, za pár týdnů nikdo nepozná. Stačí už jen zbourat věžičku. Kolem dvoupatrových dřevěných domků a tří paneláků sovětského typu vede do kopce hrbolatá cesta k červené moderní budově, kterou jako by sem někdo přesadil z pražského Jižního Města - obchod, hospoda, pošta, knihovna a obecní úřad pěkně pohromadě. Ve vestibulu posedává voják s vysílačkou na rameni. Popíjí pivo a o Ralsku se mu nechce moc mluvit. "Mně je to všechno jedno. Ale mám to za pár a nerad bych dopadnul jako kluci, který mluvili v televizi vo tom, co tu hlídaj, a pak z toho měli průser."O patro výš sídlí Obecní úřad Ralska-Kuřivod, jednoho ze středisek ralského prostoru. Podle zástupce…

20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte