Nebojte se do divadla

Většina lidí v mém věku do divadla takřka nechodí. Ověřuji si to průběžně v soukromých anketách. Mnozí z mých vrstevníků ještě ani nestrávili traumatické zážitky povinných školních výprav: Když jim doporučím to či ono představení, nevěřícně kroutí hlavou a ubezpečují se, zda se tam opravdu „nepřirozeně nedeklamuje a nekřičí“ (dotaz mladého muže, považovaného za naději české literatury) a jestli se „ti herci z komunistických televizních seriálů příliš nesvíjejí na zemi“ (obava úspěšné vysokoškolské studentky humanitního směru). Ani ve starší generaci to není o moc lepší. Z nejrůznějších příčin, obecně již známých, ztratila múza, v Čechách od obrozeneckých časů nebývale hýčkaná, v posledních hektických podnikatelských letech své výsostné postavení.

Avšak včera není dnes

a i situace v divadlech se už zklidňuje a vyjasňuje. Většina z nich sice zápasí - podobně jako jiné nevýdělečné podniky - s ekonomickými nesnázemi, zato však některá začínají nacházet po počátečních „revolučních“ zmatcích svou novou tvář a s ní snad také smysl. K tomu, aby „v Praze sídlil divadelní Bůh“ jako v legendárních letech šedesátých, je sice ještě hodně daleko, ale stejně není marné občas se „pro potěchu“ vypravit i do divadla - ne vždycky se tam křičí a nepřirozeně deklamuje a ne pokaždé se hvězdy svíjejí na zemi. Občas bývá dokonce i vyprodáno.

Například v divadle, které přežilo svou vlastní smrt

a které je proto živoucí nadějí pro…

20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte