Jak odvoláme Delorse?

Paleta dánského ANO a NE

Dánské referendum mohlo přinést kromě změn v Evropském společenství i změny v dánštině. Příznivci NE (dánsky „nej“) navrhovali, aby byl květen - „Maj“ - přejmenován v případě vítězství na měsíc „Nej“. Výsledky hlasování však tyto plány zmařily.18.května již noviny zanechaly komentářů o Maastrichtu a raději zásobily čtenáře čísly. List Politiken si na úterý objednal průzkum veřejného mínění u firmy Vilstrup Research: 8% dotázaných věří, že ES se vyvine ve Spojené státy evropské se společnou evropskou vládou; většina Dánů podporuje model, který poskytuje každé zemi více nezávislosti a právo vetovat rozhodnutí; 73% respondentů se domnívá, že občané členských zemí ES mají na rozhodování Společenství klesající vliv; 8% Dánů doporučuje, aby jejich vlast Společenství opustila. ANO Maastrichtu řekne pravděpodobně 60% voličů.

„Jsem Viking“

Dopoledne přicházejí do volební místnosti v aarhuském okrsku Vejlby mladí lidé, ženy v domácnosti, nezaměstnaní a důchodci. V rukou drží modré volební karty s označením „EF Afstemning“ (ES- referendum). Borge, 70 let, důchodce, hrdě oznamuje, že hlasoval NE: „Jsem Dán, žádný Evropan.“ Mezi dveřmi dodává: „Jsem Viking.“ - Národní hrdost na druhou stranu přiměla Fleminga, 6O let, důchodce, říci ANO: „Evropa se bez nás neobejde. Naše ANO je pro Evropu nezbytné.“ - „Hlasoval jsem NE,“ říká Torben, 24 let, student, „nevěřím v Unii, je příliš daleko.“ - "Rozhodl jsem se…

20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte