Dánský reparát

Voliči napodruhé schválili maastrichtskou dohodu

Osmnáctého května byl v celé Evropě s napětím očekáván výsledek dánského referenda o maastrichtské dohodě a do Kodaně se sjelo na 500 píšících novinářů a 35 televizních společností. V půl deváté večer, tedy 3O minut po uzavření volebních místností, si mohla většina dánských a evropských politiků ulehčeně oddechnout. Bylo totiž jasné, že Dánové na druhý pokus maastrichtskou dohodu schválili. Konečný výsledek zní 56,8% hlasů pro a 43,2% proti.

Díky Dánsku se mluví o Evropě

Když Dánsko loni v červnu těsnou většinou (50,7%) Maastricht odmítlo, upřela se na tuto malou zemi pozornost Evropy a mnozí Dánové byli hrdi na to, že se jejich zásluhou rozpoutala diskuse o budoucnosti ES. Na druhé straně se však Dánsko dostalo do nepříjemného postavení: ostatní země Společenství daly jasně najevo, že integrace Evropy bude pokračovat, ať už s Dánskem, nebo bez něj, ať už na základě maastrichtského traktátu, nebo jiným způsobem. Východiskem se mělo stát nové referendum, v němž měli dánští voliči hlasovat o maastrichtské dohodě v takové podobě, která by byla přijatelná jak pro většinu z nich, tak pro ostatní státy ES.Kupodivu to nebyla tehdejší vládní koalice konzervativců a liberálů, ale skupina opozičních stran, kdo loni na podzim přišel s tzv. „národním kompromisem“, který shrnoval hlavní dánské výhrady k Maastrichtu. „Národní kompromis“ podpořili i socialisté, kteří před minulým referendem…

20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte