České železnice stávkovaly

Odborář J.Dušek: „K ochromení dopravy stačí vyřadit méně stanic, než jsme si mysleli.“

Minulé úterý dopoledne, zhruba dvacet hodin před ohlášeným začátkem stávky železničářů, zavolal neznámý muž do Domu odborových svazů v Praze a oznámil, že v budově vybuchne bomba. Na odhodlání organizátorů stávky to ovšem nemělo sebemenší vliv: krizový štáb se přestěhoval do dispečinku Českých drah v Dlážděné ulici a nerušeně pokračoval v práci. Ve středu 19.května mezi pátou a šestou hodinou ráno se pak skutečně zastavil provoz v 217 železničních stanicích po celé republice.

Stávka bude

Organizátorem středeční stávky byla jedna ze sekcí Odborového svazu železnic (OSŽ): Svaz pracovníků v dopravě a přepravě, který zastupuje téměř polovinu všech zaměstnanců ČSD (výpravčí, dispečery, posunovače a vlakvedoucí). Odboráři požadovali jednak zvýšení mezd, respektive výkonnostních příplatků o tři sta korun na úroveň ostatních profesí na železnici a větší investice na údržbu tratí. Zatímco druhému požadavku ministr dopravy Jan Stráský vyhověl - z investičního fondu převedl 640 miliónů na nutné opravy - požadavek na zvýšení mezd zůstal nevyslyšen. Vedení drah i ministerstvo totiž shodně tvrdí, že do chvíle, než bude dojednána nová kolektivní smlouva mezi odbory a ministerstvem, která upraví i mzdy, není o čem mluvit a případná stávka je nezákonná. Její organizátoři naopak tvrdí, že akce nemá s kolektivním vyjednáváním nic společného -…

20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte