Minařík to prý nemyslel vážně

Někdejší agent a později důstojník StB Pavel Minařík byl obviněn z přípravy atentátu na budovu Svobodné Evropy v Mnichově. Prokuratura předala 3.května soudu obžalobu. Po dvou letech tedy skončilo vyšetřování případu agenta, který chtěl v sedmdesátých letech „aspoň na čtrnáct dnů“ přerušit vysílání tzv. štvavé stanice.Žaloba se odvolává na svazky a mikrofiše, které obsahují zprávy posílané agentem Minaříkem československé rozvědce a svědecké výpovědi jedenadvaceti zaměstnanců bývalé I.správy StB: všechny dokumenty podle prokuratury dosvědčují, že atentáty Minařík skutečně plánoval. On sám se k tomu nakonec při výsleších přiznal.

Neustále atentát urgoval

Obžaloba konstatuje, že Minařík odešel do Německa v roce 1969. V tu dobu už pracoval pro StB jako placený agent s krycím jménem Ulyxess. V létě následujícího roku se ve Vídni sešel se svým řídícím důstojníkem z Prahy, Jaroslavem Lisem. Při této schůzce mu předložil písemný návrh na „destrukci“ budovy Svobodné Evropy, kde byl zaměstnán. Akci chtěl provést osobně. Jaroslav Lis s jeho návrhem souhlasil a vyžádal si podrobné dokumenty.Při další vídeňské schůzce v roce 1971 už existovala akce StB nazvaná Panel - Minařík předal J.Lisovi plány budovy a návrh na zničení tzv. Master Controll Room (MCR), kde byla uložena vysílací technika Svobodné Evropy. Řídící důstojník Minaříkovu aktivitu opět schválil, ale chtěl ještě podrobnější dokumentaci.V roce 1972 se v rádiu změnil…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte