Ve stínu Bosny

Arménie obsadila desetinu Ázerbájdžánu

Když v březnu Arméni dobyli ázerbájdžánské město Kelbádžár, konflikt o Náhorní Karabach vstoupil do kvalitativně nové fáze: jednotky, prokazatelně útočící z území Arménie, obsadily ázerbájdžánské území obydlené Azery. Na rozdíl od lačinského koridoru, který otevřely jako jedinou cestu umožňující zásobování karabašské enklávy a který drží již mnoho měsíců, k tomu nyní neměly žádný racionální důvod. Arménský prezident Ter-Petrosjan tvrdí, že ani tentokrát se útoku Arménů nezúčastnila pravidelná arménská armáda. Jeho prohlášení lze sice alespoň zčásti věřit, ale to není pro Jerevan omluvou.

Arménie v izolaci

Pravda, arménská vláda má na své straně některé polehčující okolnosti: musí čelit extrémistům, kteří ji obviňují, že nepodporuje karabašské Armény přímo a nevyhlásí Ázerbájdžánu regulérní válku, a zároveň je nucena udržovat alespoň základní životní funkce státu v podmínkách energetické a hospodářské blokády. Plynovod z Ruska přes Gruzii, poslední zdroj energetických surovin, je po úspěšných sabotážích azerských komand téměř nepřetržitě mimo provoz. Navíc v souvislosti s arménskou ofenzívou Turecko uzavřelo své území pro pozemní i letecké dodávky humanitární pomoci do Arménie, čímž se země dostala prakticky do úplné izolace. Situace je tak zoufalá, že vláda připustila obnovení provozu tisícmegawattové jaderné elektrárny v jerevanské kotlině, uzavřené z bezpečnostních důvodů po ničivém…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte