ESOP - bajka, sen nebo dobrý nápad?

V současnosti není na myšlenky Miloše Zemana ta pravá chvíle

Televizní pořad Duel, v němž se nedávno utkal předseda České sociálně demokratické strany Miloš Zeman s ministrem hospodářství Karlem Dybou, znovu otevřel otázku tzv. ESOPů, jako formy podnikání a privatizace. Jak známo, Miloš Zeman ji vidí jako ušitou na naše podmínky. Podobnost názvu tohoto systému se jménem starořeckého vypravěče bajek vzbuzuje u mnohých lidí úsměv také proto, že ji mnozí spojují s různými dřívějšími koncepcemi „účasti pracujících na řízení“, „spolurozhodování“, nebo dokonce s dělnickými samosprávami jugoslávského typu.Dnes, kdy již ze strany ESOPů privatizaci zřejmě žádné nebezpečí nehrozí, je vhodný čas na to, rozebrat tuto, pro mnohé stále ještě exotickou podnikatelskou formu, jejíž rodný list byl napsán ve Spojených státech. ESOP (Employee Share Ownership Plan) - je zkratkou složenou z počátečních písmen anglického názvu označujícího v podstatě majetkovou, resp. kapitálovou účast zaměstnanců na podnikání.

O co jde a jak to funguje

Zaměstnanecké vlastnictví nebo spoluvlastnictví je v zásadě uplatňováno v akciových společnostech (korporacích), jejichž akcie buď jsou (tzv. public owned), nebo nejsou (tzv. private owned) obchodovány na kapitálovém trhu. Ve druhém případě se obyčejně jedná o společnosti s omezeným počtem vlastníků, jako jsou rodinné podniky. Zaměstnanci se k akciím společnosti dostanou tak, že je od…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte