Návrat starých kádrů

Štěpán a Obzina se vracejí do politiky

J.  Obzina začal svoji stranickou dráhu jako náčelník politického oddělení Vojenské akademie A. Zápotockého v Brně. Od roku 1965 byl pracovníkem sekretariátu komunistické strany, kde měl na starosti „vědu a školství“ a od roku 1973 byl následujících deset let ministrem vnitra. V roce 1983 se stal místopředsedou Štrougalovy vlády, kde řídil Státní komisi pro vědeckotechnický a investiční rozvoj. V oficiálním stranickém životopise je jako Obzinova hlavní filozoficko-politická práce uvedeno jeho dílo nazvané Ke kritice filozofických a politických aspektů „humanitní demokracie“.Počátkem tohoto roku se v Komunistické straně Čech a Moravy vynořila nová „platforma“. Od svých představitelů dostala název Za socialismus. Ačkoli ji podporuje i část současného vedení KSČM, hlavními reprezentanty se stali dva prozatím řadoví členové: bývalý ministr vnitra ze 70.let Jaromír Obzina a předlistopadový šéf pražské organizace KSČ a člen Jakešova politbyra Miroslav Štěpán.

Včerejší pomník pro dnešního soka

„Vytýkají nám zločiny, ale my tvrdě a nekompromisně stojíme za myšlenkou, že socialismus je oprávněný,“ vysvětluje hlavní cíl platformy J.Obzina. „Chceme provést jeho renesanci a vzít i odpovědnost za to, co jsme tady už vykonali.“ Jeho kolega Štěpán říká jinými slovy totéž: "Samozřejmě, že nám jde o návrat před listopad 1989. Jinak by přece komunistická strana neměla smysl."Dosavadní předseda…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte