Komu povolí nervy

Prevlaka rozhoduje o vládci Jadranu

Jen málo míst v bývalé Jugoslávii bylo tak pečlivě ukrýváno a střeženo, že je oko obyčejného smrtelníka neshlédlo ani na velkou dálku. Jestliže zvídavec sáhl po dalekohledu, a často stačilo jen zastínit si oči rukou, pak již hazardoval s vlastní svobodou. Mezi takové objekty patřily zejména zbrojovky a Titovy chaty, rezidence a letní sídla od Podkorenu na slovinsko-rakouských hranicích až po Gevgeliji na makedonsko-řeckém pomezí. Zcela zvláštnímu režimu podléhala vojenská zařízení, nad nimiž vždy bděly silné jednotky kontrarozvědky a vojenské policie. „Zlatým hřebem“, „zděděným rodinným stříbrem“ Titovy Jugoslávie byl v této souvislosti vždy Kotorský záliv, známá Boka Kotorská, se svým hrdlem ukončeným mysem Prevlaka.

Rychle, ale bez výsledku

Před srbsko-chorvatskou válkou patřila Prevlaka Chorvatsku a Boka Černé Hoře. Dnes jsou z nich stejně neuralgické body jako Krajina, Srem, Baranja a další místa, na které si činí nárok jak Srbové, tak Chorvati. Ve druhé polovině roku 1991 se Srbové rozhodli obsadit jadranské pobřeží po celé jeho délce od Herceg Novi po Karlobag. Na mnoha místech byli úspěšní. Na jihu, na dubrovnické riviéře, se jim nepodařilo vstoupit pouze do Dubrovníku a na poloostrov Pelješac, od ústí řeky Neretvy až po Karlobag se přiblížili k moři natolik, že bylo a i dnes pro ně je hračkou probít se až na pobřeží. Problémem by pak sice bylo udržet dobytá území, avšak…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte